12 Ağustos 2014 Salı

Hoşçakal Captain, My Captain!
Bazı sabahlar güzel başlasa da güzel devam etmez, çocukken izlediğiniz filmlerin başrol oyuncusu artık hayatta değildir yani bir anlamda kahramanınız gitmiştir. Peter Pan'i en iyi oynayan aktör Robin Williams artık hayatta değil. Peter Pan'i özellikle yazdım çünkü en sevdiğim karakterdir Peter Pan ve perisi Tinkerbell.

Ünlü aktör 1951 yılında dünyaya geldi. Siyaset Bilimi eğitimi almasına rağmen oyunculuğu tercih etti ve aslında iyi ki de etmiş dedirtiyor. İlk önemli rolü 1987 yılında oynadığı Good Morning Wietnam filmindeki Adrian Cronauer karakteridir. Filmde Vietnam Savaşı'na çağrılan ve orduya yayın yapmak zorunda bırakılan ünlü bir DJ'i canlandırır. Bu rolüyle Oscar'a da aday olmuştur.1987 yılında oynadığı "Good Morning Vietnam" filminden   

1989 yılında oynadığı Ölü Ozanlar Derneği'nde ise birçok kişiye ilham veren bir karakteri John Keating'i canlandırmıştır. John Keating çok sıkı yönetime sahip olan bir erkek lisesine yeni gelen edebiyat öğretmenini canlandırmaktadır ve yine oscar adaylığı gelmiştir. 

Ölü Ozanlar Derneği "Hayatın Anlamı" sahnesi en unutulmaz sahnelerden biridir, zira filmde iz bırakmış çok sayıda sahne var. Linkten izleyebilirsiniz. 


Captain, My Captain repliği ise yıllar geçmesine rağmen kimsenin unutamadığı bir repliktir ve sahnedir, o sahnede tek bir kişinin birden fazla kişinin hayatına değebileceğini ve değiştirebileceğini bir kez daha anlarsınız. 


1989 Ölü Ozanlar Derneği filminden


1991 yılında ise Hook'ta Peter Pan  olarak çıkmıştır karşımıza benim için en özel kahramandır Peter Pan ve onu oynamak Robin Williams'a nasip olmuştur. 

Hook Filminde Peter Pan karakteri olarak karşımızda


1997 yılında oynadığı Good Will Hunting'de ki rolüyle ise en iyi yardımcı erkek kategorisinde Oscar'ı almayı başardı. Oynadığı karakter Sean Maguire'dir. Maguire bir terapisttir ve filmde Matt Damon tarafından canlandırılan Will Hunting'e yol göstermektedir. 

Good Will Hunting'te Matt Damon ile beraber

Oynadığı karakterlerin hepsini yazmaya çalışsam sayfalarca anlatmam gerekir, Robin Williams o derece çok filmde oynamış, çok fazla karaktere hayat vermiştir. Bir yıla 4-5 film birden sığdırmayı başarmıştır. Akla hemen gelen filmleri bunlar ama bunlartın yanı sıra "Müzede Bir Gece" serisinde oynadığı Theodore Roosevelt karakteri de unutulmazlardandır ya da Biyonik Adam'da sergilediği performansı kim unutabilir ki. Insomia'nın Walter Finch'ini, Jumanji'nin Alan Parrish'ini de unutmamak gerekir. 

Ölümünün ardından Beyaz Saray da aktör için bir mesaj yayınladı. Yayınlanan mesajda şöyle yazıyordu; "Robin Williams bir doktor, bir dahi, bir dadı, bir başkan, bir profesör bir Peter Pan kısaca her şeyden birazdı. Ama o kesinlikle türünün tek örneğiydi. Hayatımıza bir uzaylı olarak girdi ama sonunda insan ruhuna dokunmayı başardı. O bizi hem güldürdü, hem ağlattı".

Gerçekten de hem güldürdü hem ağlattı. Oynadığı karakterler o olmasa olmazdı, hepsini de başarıyla oynadı. Hayatını kaybeden ünlü aktöre "nereye gittin, daha oynayacağın çok karakter vardı" demek istiyor insan. Huzurla uyusun Robin Williams.

Son olarak sizin aklınıza ilk hangi filmi ve oynadığı karakter geliyor?


                                                                                                                                                                                             

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder